На патот Маврово – Никифорово ќе се вози по нов асфалт – Сугарески и Китанов на увид на градежните работи

На регионалниот патен правец што ги поврзува селата Маврово и Ниќифорово, се изведуваат работи за негова целосна реконструкција. Стариот асфалтен слој, на трасата која

Повеќе

Ребаланс: Владата го зголеми буџетот на Обвинителство, а ги преполови парите за нов клинички центар во Скопје и Штип

Имплементацијата на Законот за кривична постапка е поголем приоритет за Владата отколку изградбата на нови клиники и реконструкцијата на студентските домови, покажува предлог-ребалансот на

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со ребалансот не треба да се кратат парите за земјоделците

Владата со ребалансот на Буџетот крати 20 милиони евра од ставката за рурален развој од буџетските средства на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството,

Повеќе

Најавени субвенции за пораст на платите, ќе има ли зголемување и на минималната плата

Во јавноста деновиве повторно се актуелизира прашањето за зголемување на минималната плата, откако министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека минималецот ќе порасне на

Повеќе

OКТА: Висока профитабилност поткрепена од големиот обем на продажба и континуираната оптимизација на трошоците

Финансиските резултати во првата половина од 2019 година бележат зголемена профитабилност, остварувајќи континуирано подобрување на обемот на продажба на домашниот и на странскиот пазар,

Повеќе

Заев ги повика градоначалниците да ја забрзаат изградбата на општинската мрежа за гасот

Од Новаци викендов премиерот Зоран Заев ги повика грдоначалниците од Пелагонискиот регион да ја забрзаат изградбата на општинските мрежи за гасот. „Од 92 километри

Повеќе