Српската премиерка му одговори на албанскиот претседател: Без провокации и дипломатски пристојно

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ реагираше на изјавата на претседателот на Албанија Илир Мета на Јахорина, и порача дека СЕЕЦП не ја препознава таканаречената

Повеќе

Мицотакис положи заклетва, следува претставување на членовите на новиот кабинет

Лидерот на Нова демократија и нов премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис денеска положи свечена заклетва во претседателската палата по победата на неговата партија на

Повеќе

Грците гласаат на предвремените парламентарни избори

Грците денеска гласаат за избор на нов парламент, при што анкетите предвидуваат дека централнодесничарската опозиција води пред левичарската влада. Партијата Неа демократиа на Киријакос

Повеќе

Вучиќ: Знаеме или претпоставуваме кој е убиецот на Оливер Ивановиќ, но ни требаат материјални докази

Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето денешно обраќање на јавноста, по повод актуелната сиутација на Косово изјави дека целта на Приштина со „забраната на

Повеќе

Топали го обвини Баша за предавство на 400.000 демократи и му порача да си замине Топали го обвини Баша за предавство на 400.000 демократи и му порача да си замине

Поранешната потпретседателка на опозициската Демократска партија(ПД) и екс претседателка на албанскиот парламент Јозефина Топали го обвини актуелниот лидер на партијата Љуљзим Баша за бојкотот

Повеќе

Премиерот Рама го оствари своето право на глас, а сите повторно гледаа во неговите нозе: Дали ова е најчудното издание досега?

Веќе навикнавме да го гледаме во необични изданија кои многумина ги коментираат позитивно или негативно. Премиерот на Албанија, Еди Рама, не многу често се

Повеќе

Вучиќ: Тачи знае дека „сонот на секој Албанец“ нема врска со реалноста

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ја отфрли изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека обединувањето на Прешевската долина со Косово е „сонот на секој

Повеќе