Гренел: Нема „мини Шенген“ без Косово

Ричард Гренел, пратеникот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, ја поздрави иницијативата „балкански Шенген“, истакнувајќи дека таа иницијатива би

Повеќе

Словенија на нозе – вооружената паравоена формација „Штаерска гарда“ патролира по границата (ВИДЕО)

Словенечката паравоена формација Штаерска гарда патролира по пограничната зона каде, како што тврди нејзиниот лидер Андреј Шишко не пресретнува нелегални емигранти туку ја информира

Повеќе

За новиот автопат од Белград кон Бугарија ,,спонтано“ беа организирани 150 автобуси и трубачи

Пред два дена за време на свеченото пуштање во употреба на последната автопатска делница во должина од 86 километри од коридорот 10 на потегот

Повеќе

Палмер: “Иницијативата на Македонија, Србија и Албанија има поддршка од САД”

“Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка”, рекол Метју Палмер во Женева. “Европската перспектива на Западен Балкан која е основа

Повеќе

Објавени конечните резултати од изборите во Косово, Курти е победник

Централната изборна комисија на Косово ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа пред еден месец. Според нив, Движењето Самоопределување освои

Повеќе

Вучиќ му одговори на специјалниот претставник на Вашингтон: Санкциите би биле целосно неоправдани и неправедни

Претседателот на Србија Александар Вучиќ реагираше на изјавата на специјалниот претставник на Стејт департментот за западен Балкан Метју Палмер. „Ако е сѐ така како

Повеќе

Дачиќ и го извади српското државјанство на косовската амбасадорка во САД (ВИДЕО)

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ во седиштето на Обединетите нации имаше расправија со амбасадорката на Косово во САД, Вљора Читаку за правата на

Повеќе