Лидерот на СИРИЗА претстави алтернативен план за економијата и општеството

Праведен развој со поддршка на истражувањето, иновациите, обновливите извори на енергија, на дигитална економија; градење нова социјална држава; дигитализација на јавната и проширување на

Повеќе

Мицотакис: Ќе го заштитиме брендот „Македонија“ и „македонски производи“

Голема кампања за заштита и зајакнување на „македонските производи“ и брендот „Македонија“ најави грчкиот премиер Мицотакис синоќа на саем во Солун. Ова го соопшти

Повеќе

Забранет влез во Хрватска на делегација на Војската на Србија

Србија– На делегација на старешини, кадети и питомци од воено-образовните иниституции на Војската на Србија (ВС) денеска им беше забранет влез во Хрватска. Делегацијата

Повеќе

Хан: Србија мора да се приближува кон надворешната политика на ЕУ

Европскиот комесар за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, истакна денеска дека Србија го потпишува договорот за слободна трговија со Евроазиската Унија во рамки

Повеќе

Мицотакис: Можно е подобрување на Преспанскиот договор

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин со само една реченица го спомена Преспанскиот договор. Грчкиот премиер Киријакос

Повеќе

Србија: Трифуновиќ ја повикува ЕУ да биде медијатор во преговорите за фер избори

Претседателот на Движењето на слободни граѓани (ПСГ), Сергеј Трифуновиќ го повика Дејвид Мекалистер, претседател на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, да посредува

Повеќе