Во најсмртоносниот пожар во историјата на Калифорнија досега загинаа 48 луѓе

Во пожарите што беснеат во Калифорнија досега загинаа најмалку 48 лица, со што оваа огнена стихија стана најсмртоносната во историјата на американската сојузна држава.

Повеќе

Вајгл: Бегството на Груевски нема непосредно да влијае врз евроатлантскиот пат на земјата

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл, вели дека треба да се почекаат официјалните изјави и реакции од страна на унгарските власти пред

Повеќе

НБРМ: Раст на индустријата и трговијата, негативни остварувања кај градежната активност

Активностите во економијата се слични како и во вториот квартал годинава, со раст на индустријата и трговијата и негативни остварувања кај градежништвото, смета Комитетот за

Повеќе

Заев: Да не се оди на парламентарни избори, да се даде шанса на економијата

Идната, 2019 година да ја прогласиме за економска, како што оваа, 2018-та беше година на интеграциите. Парламентарните избори да се вратат на нормален колосек

Повеќе

Манчевски:Реформирана администрација услов за подобри и побрзи услуги за граѓаните

Изработката на хоризонталната функционална анализа, решенија за воведување висока раководна служба како дел од реформите за оптимизација и професионализација на јавната администрација, со цел

Повеќе

СДСМ: Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност

Антизападниот бранител на криминалот Христијан Мицкоски и антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ги ставија сите свои капацитети во одбрана на криминалот на нивниот ментор, Никола

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон врз Груевски се користи и за хајка и притисок против ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ е цел на политички прогон од страна на власт која лажно се преставува за проевропска, а применува најтоталитарни методи. Зоран Заев и СДСМ

Повеќе

Курти: Тачи може да разговара со Путин само за политички азил во Русија

Лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти му порача на претседателот на Косово Хашим Тачи дека со неговиот руски колега Владимир Путин може да договара

Повеќе