Како идеите на Халифа Хафтар станаа најголема пречка за мир во Либија

Тој се претставува како цврст, разумен војник кој ја формираше државната армија од остатоците од либиските безбедносни сили по соборувањето на долгогодишниот диктаторски режим

Повеќе

Само 12 од 100 студенти се вработуваат по струка

Само 12 од запишани 100 студенти по завршувањето на студиите работат според своето образование, покажува анализата на непрофитната организација „Македонија 2025“. Целосна реформа во

Повеќе

Мицкоски спремен за преговори, но нема да прави компромис за Законот за ЈО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес конференција ја обвини власта дека е фокусирана на опструкции и кочења на нов квалитетен Закон за

Повеќе

„Рекет“ одложен, адвокатите на Јанева не дојдоа

Денешното рочиште за судскиот случај „Рекет“ на кое требаше да сведочи обвинителката Лиле Стефанова повторно се одложи откако не дојдоа адвокатите на обвинетата поранешна

Повеќе

Трамп: Грета Тунберг ме победи во трката за насловна страна на „Тајм“ Трамп: Грета Тунберг ме победи во трката за насловна страна на „Тајм“

Непосредно пред заминувањето од Давос, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека би сакал да ја слушне шведската активистка Грета Тунберг како зборува на Светскиот

Повеќе

Харадинај: Договорот за авиолинија со Белград не му наштетува на суверенитетот на Косово

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека договорот за отворање на авиолинија меѓу Приштина и Белград не им наштетува на суверенитетот и

Повеќе

Шилегов: Увезениот отпад не се депонирал туку се користел за индустриски цели

Надлежните тврдат дека во државата не е внесен опасен отпад, по информациите дека за само две календарски години во државата се внесени над 8

Повеќе

Работните групи за законот за јавно обвинителство на состанок до крајот на неделата

Преговарачкиот процес меѓу власта и опозицијата ќе се одблокира. Се чека на забелешките од ВМРО – ДПМНЕ за да се закаже нова средба. Крајниот

Повеќе