Трамп им порача на демонстрантите во Иран дека е со нив

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека САД будно ги следат иранските протести, предупредувајќи против секој нов масакр за време на противладините протести, откако Техеран призна дека го урнал украинскиот авион.

Иран претходно соопшти дека ненамерно го урнал украинскиот авион, при што загинаа 173 луѓе во авионот, што е неочекуван пресврт по првичното тврдење на Западот дека авионот е погоден од проектил.

Според информациите, проектилот бил лансиран кратко откако Иран испалил проектили на база во Ирак, во која се наоѓаат американски војници. Претседателот Хасан Рохани изјави дека воената истрага утврдила дека „проектилите испалени со човечка грешка“ го урнале Боингот 737, што го нарече „непростлива грешка“.

Please follow and like us:

You May Also Like