ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Тачи: Трамп 100 проценти поддржува договор со Србија

Kosovo's new president Hashim Thaci sits after a hand over ceremony in Kosovo capital Pristina on Thursday. April 7, 2016. Thaci, 47, who replaces Atifete Jahjaga, was elected in Parliament on Feb. 26 in the absence of nearly all opposition lawmakers who earlier tried to disrupt the voting with tear gas. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Претседателот на САД Доналд Трамп и претседателот на Косово Хашим Тачи се сретнаа во Париз каде сеодржува стогодишнина од крајот на Првата светска војна. Тачи на социјалната мрежа објави дека во саботата вечер имал, како што наведе, одлична средна со американскиот претседател.

Тачи на Твитер анпиша дека Трамп изразил целосна поддршка за постигнување на договор меѓу Косово и Србија.

„Синоќа имав одлична средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Тој изрази 100% поддршка за законски обврзувачки договор меѓу Косово и Србија. Благодарен сум за неговата и поддршката на САД“, напиша Тачи.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.