ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Со европски пари обезбедени повеќе од 50 респиратори, се преговара за нивен транспорт до Скопје

Со средства од норвешката амбасада обезбедени се 25 респираторни машини за потребите на инфективната клиника, информираше на денешната прес конференција вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Како што кажа тој апаратите моментално се во депо во Турција и во тек се разговори околу деталите за нивниот транспорт поради отежнатиот патен сообраќај.

Од средства на ЕУ се купуваат и дополнителни 30 респиратори од Кина, но моментално се преговара и за нивниот начин на транспорт до Македонија, додаде Османи.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.