Скопје утрово трет најзагаден град во светот

Утрово Скопје се најде на третото место меѓу најзагадените градови во светот, според листата на „Ер вижуал“. На врвот е градот Делхи во Индија, на второ место е Бејлинг во Кина, а Скопје е трет.

Во првите десет најзагадени градови во светот, главниот град на Македонија е единствен од регионот.

Денеска пред Собранието во 13 часот ќе има протести против енормното загадување на воздухот.

Please follow and like us:

You May Also Like