ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Обвинителството ги доби имињата на 344 газди кои зеле пари, а не дале плата

Сопственици на 344 фирми може кривично да одговараат за злоупотребата на државните пари за исплата на минималец за работниците, а 243 газди ги исплатија работниците и се спасија.
Од Генералниот секретаријат на Владата изјавиле дека финалниот список денеска е испратен до Обвинителството.Газдите кои минималецот за работниците си го ставија во џеб, покрај што ќе ги враќаат парите, ќе заработат и парични казни, а им се заканува и казна затвор од 1 до 10 години.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.