На полноќ завршува собирањето потписи за претседателските кандидати

На полноќ завршува собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата.

Заедничкиот кандидат на 31 политичка партија од коалицијата предводена од СДСМ и на ДУИ, Стево Пендаровски доби поддршка од над 60 пратеници во Собранието, но собра и над 32 илјади потписи.

Над 10.000 потписи собраа и Сиљановска и Река.

До овој момент сигурни кандидати во претседателската трка се Гордана Силјановска – Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река.

Please follow and like us:

You May Also Like