ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Најлош ден во Шпанија, за 24 часа умреле 738 луѓе

Medical personnel at work in the intensive care unit of the hospital Pourtales site "Hospital Pourtales" during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak in Neuchatel, Switzerland, Monday, March 23, 2020. (Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)

Во Шпанија во последните 24 часа умреле дури 738 луѓе. Тоа е најлошиот ден досега и пораст од 27% во однос на вторник.

Со новите црни бројки Шпанија ја престигна Кина и стана втората земја во светот по бројот на мртви од коронавирусто, после Италија.

Вкупно во Шанија од болеста Ковид-19 починале 3434 луѓе. Во Италија починале најмалку 6820 луѓе а во Кина 3285.

Растот во последните 24 часа е најголем досега во Шпанија.

Вкупниот број на случаи е 47.610 додека вчера изнесувал 39.673.

Шпанскиот главен епидемиолог Фернандо Симон по објавата на новите загрижувачки бројки рекол дека очекува бројот на случаи заразени од болеста Ковид- 19 да продолжи да расте во следните денови.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.