ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Катар ќе го напушти ОПЕК

Saudi Arabia, Ras Tanura. The oil pipe lines thread and weave their way out to a tanker waiting at Ras Tanura, nr Dammam. It is actually 'Ra's Tannura' meaning the head of the barbecue spit and is in the Eastern Province of Saudi Arabia. It is the principal port of Saudi Arabia, located on a peninsular as oil tankers need is for deep water. It is also the HQ of Saudi Aramco, the american company set up at the time of King Abdul Aziz.., Image: 8552414, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Катарскиот министер за енергија соопшти дека неговата земја сака да ја напушти Организацијата на земјите извознички на нафта ОПЕК. Тоа би требало да се случи веќе во јануари 2019.

Членството на Катар во Организацијата на земјите извознички на нафта ОПЕК ќе заврши веќе во јануари 2019 година, најави денеска министерот за енергија на оваа земја, Саад Шерида ал-Каби. Според негови наводи, ОПЕК за одлуката на Катар била информирана непосредно пред таа да биде и јавно соопштена.

Најголемиот светски производител на нафта Саудиска Арабија, како и Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет, во летото 2017-та ги прекинаа своите дипломатски односи со Катар и воведоа сообраќајно и трговско ембарго против оваа држава од Заливот. Тие го обвинуваат Катар дека дава поддршка на „тероризмот“ и негува преблиски односи со шиитски Иран, кој е смртен непријател на Саудиска Арабија. Катар ги отфрла обвинувањата.

Please follow and like us:
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.