ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Земјотрес во Турција, причинета материјална штета

Земјотрес со јачина од 5,5 степени денеска ја погоди провинцијата Малатија во југоисточна Турција. Како што пренесе Ројтерс, повикувајќи се на извори од Институтот за истражување на земјотреси и опсерваторијата Кандили, епицентарот бил на длабочина од 5 километри.

Си-Ен-Ен Турција, пренесува изјава на локалните власти, според кои земјотресот предизвикал одредена материјална штета, но нема податоци за жртви и повредени.

Според извори на Ројтерс, магнитудата на потресот изнесува 5,7 степени.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.