Вее снег во Брач, а невремето создава проблеми во Шибеник – вклучен црвен аларм во регионот

Студениот бран и ниските температури пристигна во Далмација, но малкумина очекуваа снег.

Според „Далмацијаданас“, снег паѓа на врвот на Брач, на Видова Гора.

Температурата на некои места паднала помеѓу 10 и 15 Целзиусови степени во однос на температурите што беа за време на викендот.

Слободна Далмација пишува дека снегот паѓа и на Клис и на планините над 800 метри.

Видеото погледнете го ОВДЕ.

Во Македонија времето ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер што ќе услови значително намалување на дневната температура, особено во северните делови.

Утринската темпереатура ќе се движи од нула до седум степени, а дневната температура од 10 до 18 степени.

Во Скопје променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Утринската температура ќе достигне до шест, а дневната температура до 15 степени.

Од петок утринските температури на места ќе се спуштаат и под нулата, а дневните ќе бидат во пораст.

Please follow and like us:

You May Also Like