ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Британскиот парламент ја поддржа Меј околу Брегзитот

, Image: 210362304, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Британскиот парламент ја поддржа новата стратегија на премиерката Тереза Меј според која парламентот ќе може да гласа за тоа дали да го одложи Брегзитот со цел Британија да не излезе од Европската унија на крајот од идниот месец без спогодба за заминување. Долниот дом на Парламентот со големо мнозинство гласаше за амандманот со кој се поддржува ветувањето на Меј дека пратениците ќе можат да решаваат во процесот за излегување ако таа до 12 март не успее да добие поддршка од тоа тело за спогодбата со Унијата.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.